YAKUP ALMELEK 

1936 yılında Ankara'da doğdu. Orta öğrenimini Ankara TED Koleji'inde, yüksek öğrenimini de İstanbul Üniversitesi Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu'nda tamamladı.1967 yılında halen faaliyetlerini sürdüren Almelek Matbaa Mürekkepleri Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş.'yi kurdu.İş yaşamının yanı sıra kültür - sanat ve edebiyat çalışmalarını büyük bir tutkuyla sürdürdü.Uzun yıllar başta Cumhuriyet ve Şalom olmak üzere çeşitli gazetelerde köşe yazıları yayımlandı. "Haftalığım Beş Lira" isimli öyküsü kısa metrajlı film olarak çekildi ve 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde gösterildi.2009 yılında New York Off Off Broadway'de "İş Adamı" isimli oyunu sahnelendi.

2010 yılında "Uyanış" New York Broadway Mint Theatre'da seyirciyle buluştu.2012 yılında yazarın bir başka eseri "Kan Davası" New York The Abingdon Tiyatrosu Oyuncuları tarafından yorumlandı. Yazarın ABD'de sergilenmiş tüm oyunlarının yönetmeni Annie Ward'dur."İş Adamı" adlı oyunu İzmir Karşıyaka Belediye Tiyatrosu’nda Zekeriya Hocalar'ın yönetiminde oynandı. Aynı oyun Mine Acar rejisiyle Ankara Ertan Sanat Merkezi'nde sahnelendi."Dadı" adlı oyunu Hadi Çaman Tiyatrosu’nca repertuara alındı ancak Hadi Çaman'ın vefatı üzerine sürdürülemedi.

Yazarın tüm oyunları, köşe yazıları, öyküleri ve marşları İngilizce'ye çevrilmiş olup Türkçe ve İngilizce baskıları Arion Yayınevi'nden okurla buluşmuştur. "Toplu Oyunları" ile (İş Adamı, Kan Davası, Uyanış) yazarın bir başka tiyatro oyunu "Oda Komşum Richard Wagner" Mitos-Boyut yayınlarınca yayımlanmıştır.

2015 yılından bu yana tüm kitapları yeniden yayımlandı ve ülkenin seçkin kitap fuarlarında yüksek satış rakamları elde etti.Yakup Almelek, 2014-2015 sezonunda "Oyun Bandı"nca sahnelenen "Uyanış" ile 40. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri'nde "İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü"ne layık görüldü. 2017 yılının ikinci yarısında cesur, öncü, genç vizyonuyla mekanını ve imkanlarını seferber ederek bağımsız bir gösteri sanatları mekanı olan K! Kültüral Performing Arts'ı kurdu.2018 yılı itibariyle yazarın eserleri Librum Yayınları etiketiyle edebiyat severlerle buluşmaktadır.PEN Club Türkiye Merkezi üyesi olan Yakup Almelek, kültür - sanat ve tiyatro çalışmalarını sürdürmektedir.